Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz (Omurga Eğriliği) Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz nedir, belirtileri ve tedavisi son dönemlerin popüler hastalıklarından biri haline gelen skolyoz, insanlar tarafından bir hayli merak edilip araştırılmaktadır. Göğüz ya da bel bölgesinde yer alan omurganın yana doğru eğrilmesi ile açıklanan bu hastalığın ciddi boyutlarının olduğunu söylemek de yanlış olmayacak. Sağlıklı omurgada omurlar yukarıdan aşağı düz biçimde inerken, bu rahatsızlık ile başı dertte olanların omurgalarında eğrilik oluşur. Bu hastalığın ismi tıp dünyasında skolyozdur.

Günümüzün hastalıklarından birisi olan skolyoz hakkında, internet üzerinde birçok araştırılma yapılmaktadır. Bu hastalığın belirtileri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bir hekim ile görüşerek destek almalısınız. Her hastalıkta olduğu gibi skolyozda da erken tanı ve tedavi önemli bir yere sahiptir. Kendinizde bu belirtileri tespit ediyorsanız muhakkak bir hekim ile iletişime geçmelisiniz. Gelin günümüzün en popüler hastalıklarından biri olan omurga eğriliğini daha yakından tanıyalım.

Skolyoz Hastalığı Ne Demek?

Skolyoz hastalığı ne demek? Yazımızın üst kısmında da belirtmiş olduğumuz gibi skolyoz hastalığı, son dönemlerin en popüler hastalıklarından birisi olarak karşımıza çıkar. Sağlıklı bir omurgada omurlar yukarıdan aşağı doğru düz çizgide uzanırken, omurga eğriliği bulunan insanlarda düz çizgide ilerlemez. Sağa ya da sola doğru eğildiğinden, bu hastalığın ismi omurga eğriliğidir. Arkadan bakıldığı vakit omurga eğriliği olan bireylerde eğriliği fark edebilmek söz konusudur. Bazen dik dururken omurga eğriliği belli olmazken, öne eğildiğinde fark edilebilir.

Skolyoz Ağrısı Nereye Vurur?

Skolyoz ağrısı nereye vurur sorusunun yanıtı bu hastalıkla başı dertte olanları yakından ilgilendirir. Birçok belirti ile ortaya çıkabilen bu rahatsızlık, özellikle son dönemlerde bir hayli yaygınlaşmıştır. Karşıdan bakıldığında net olarak görülebilen omurga eğriliği, vücut dengesini bozar. Kalça ve omuz seviyelerinde farklılığa yol açan bu hastalık, yürüyüş esnasında bir omzun önde olmasını sağlar. Kaburgaların orantısız görünümü ile beraber halsizlik ve yorgunluk oluşturan omurga eğriliği, kıyafetlerin bedene tam uymamasına da yol açabilir. Nefes darlığından tut sırt ya da bel ağrılarına yol açan skolyoz, halk arasında büyük rahatsızlık veren hastalıklardandır.

Hayat konforunu en aşağı seviyelere indirmeyi başaran bu rahatsızlık, uyku problemlerinden tut gündelik hayatta bazı faaliyetleri gerçekleştirmeyi zorlaştırmaya kadar sorun yaratmaktadır. Yürüyüş esnasında bir bacağın diğerine göre daha uzun olduğu hissiyatını veren skolyoz ağrısının başka bir çok yerde gözlenebildiğini söylemek yanlış olmayacak. Sinirler üzerine baskı yapan omurga eğriliği, bacak ağrısından yorgunluk hissine kadar birçok sorun yaratır. Sırt ve bel kaslarında spazma yol açan skolyoz, çeşitli uyuşma ve ağrılara yol açmaktadır. Göğüs kafesinin skolyoz sebebi ile zarar görmesi, solunum ve kalp sorunlarını da beraberinde getirir.

Skolyoz Öldürür mü?

Skolyoz öldürür mü konusuna bir açıklama yapmak isteriz. Toplumun en sorunlu hastalıklarından biri haline gelen skolyozun ölüme yol açıp açmadığı bir hayli merak ediliyor. Skolyoz seviyesi arttıkça, daha büyük problemlerin oluşabileceğini söylemek yanlış olmayacak. İlerleyen zamanda akciğer hastalıklarını doğurabilen skolyoz, birçok insanın korkulu rüyası haline gelmiştir. Kalp ve solunum yolları ile ilgili problemleri de beraberinde getirecek olan ileri seviye skolyozun ölüme kadar uzanıp uzanmadığı merak ediliyor. Direkt ölümcül olmayan bu hastalık, zaman içerisinde problemlerin artması ile beraber yaşamın kısalmasını sağlıyor.

Başta akciğer ve kalp ile ilgili hastalıklara yol açan skolyoz, ne yazık ki yakaladığı insanların yaşam konforunu bir hayli düşüyor. Bacak ağrısından tut bel, boyun, kalça ağrısına kadar birçok probleme yol açan skolyoz, insanlarda halsizlik hissi yaratmaktadır. Son dönemlerde bir hayli yaygınlaşan bu hastalık, doğrudan ölümcül olmasa da ileri seviyelere ulaştığında farklı noktalarda sağlık problemleri oluşturmaktadır. Bu durum da yaşam süresini kısaltmaya yol açmaktadır. Skolyoz belirtilerini yakaladığınız anda erken tanı ile bu hastalığın etkilerini daha az yaşayabilirsiniz.

Skolyoz Hastalığı Nelere Yol Açar?

Skolyoz hastalığı nelere yol açar konusu bir hayli araştırılmaktadır. İnsanın yaşam konforunu en aşağı seviyelere taşıyan skolyoz, nelere yol açar? Bu hastalığa bağlı olarak göğüs kafesi, kalça, kürek kemiklerinde kaymaların oluşacağını söylemek yanlış olmayacak. Bunlara ek olarak skolyoz duruş ve görüntü bozukluğu yaratması ile de insanı demoralize etmektedir. Gelişme dönemindeki çocuklarda görülen skolyoz, gelişen ve büyüyen omurgada anormal yüklenmeye ve bunun sonucunda omurgaların zedelenmesine sebep olur.

Genel anlamda bir hayli zorluğu bulunan skolyoz, beraberinde birçok hastalığın oluşumuna sebep verir. İleri seviyelerde kalp ve solunum yollarında yarattığı problemler ile ön plana çıkan skolyoz, erken tanı ve tedavi ile büyük zararlara uğratmadan zapt edilebilir. Çağımızın önemli hastalıklarından birisi olan skolyoz, farklı tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir. Birçok insanın hayat konforunu en aşağı seviyeye indiren skolyoz, büyük bir oranda araştırılmaktadır. Bu hastalık ile başı derde girmiş bireylerin kesinlikte ertelemeden bir hekim tarafından tedavi edilmesi gerekiyor. Her hastalıkta olduğu gibi skolyozda da erken tanı ve tedavinin büyük bir önemi vardır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHızlı Arama