Reformer Pilatesi Kimler Yapabilir?

Reformer pilates her yaş grubuna hitap etmektedir. Dolayısıyla çocuklar, gençler, profesyonel sporcular, yaşlılar, hamileler kullanabilir. Ancak her bir grupta uygulamanın nasıl yapıldığı değişkenlik gösterir.

8-16 yaşları arasında pilates yapmak, duruş bozuklukları bedene yerleşmeden önce çözüm sunabilir. Ayrıca daha sağlıklı bir yaşama da yardımcı olur. Reformer pilatesin farkı, bir alet kullanılarak yapılmasıdır. Bu ilk olarak yaralı askerlerin yatakta tedavisi için kullanılmış, yataklara ve duvarlara yaylar takılmıştır. Böylece yataktan kalmadan iyileşmek daha da kolay hale gelmiştir.

Eğer reformer pilates hareketleri doğru bir şekilde yapılırsa vücuda faydaları oldukça fazladır. Bunlar yapısı gereği tek başına değil bir eğitmen ile gerçekleştirilmektedir.

Kimler Reformer Pilates Uygulayabilir?

Reformer pilatesin avantajlarından bir tanesi geniş bir gruba hitap etmektedir. Uygulamadan şu gibi kişiler faydalanabilir;

 1. Hamilelik sürecine giden kadınlar, doktor onayı ile bazı hareketleri deneyebilir.
 2. Doktordan onay aldıktan sonra kas ve kemik hastaları bu uygulamayı deneyebilir.
 3. Rapor çıkarsa skolyoz hastaları deneyebilir.
 4. Masa başında çalışan kişiler bu reformer pilates
 5. Sağlıklı olmak isteyen kişiler gerçekleştirebilir.
 6. Kalp ve şeker hastaları, vertigo hasaları uygulayabilir.

Bu bakımdan geniş bir kitlesi bulunmaktadır. Sadece hastalar değil, daha sağlıklı olmak isteyenler tarafından da yapılabilmektedir.

Reformer Pilates Aleti Nasıl Kullanılır?

Reformer pilates nasıl kullanılır? Bu alet çok yönlü bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla rahat, pratik bir şekilde kullanmak mümkündür. Farklı biçimlerde yapılabilmekte olup bazıları şöyledir;

 1. Oturma
 2. Ayakta durma
 3. Kayışları çekme
 4. Ayak çubuğunu itme
 5. Ayak çubuğuna oturtulmuş ek donanımlar
 6. Omuz bloklarına oturtulmuş ek donanımlar

Aletler genellikle bir hafta içinde 2 veya 3 gün olacak şekilde planlanır. Bu kişilerin uygunluğuna göre planlanmaktadır. Her bir uygulama dersi, ortalama 50 dakika sürer.  Eğer profesyonel bir merkez seçilirse, düzenli devam edilirse ve hareketler doğru yapılırsa ilk ayın sonunda farklar gözle görülür hale gelebilir.

Bunun dışında reformer pilates ile hangi hareketin nasıl yapılacağı, eğitmen tarafından gösterilmektedir.

Reformer Pilates Artıları Neler?

Reformer pilates egzersizleri vücudun esnekliğine yardımcı olmaktadır. Bununla sınırlı kalmadan tüm kas gruplarını harekete geçirmekte, denge merkezini düzenlemekte, yağ yakmasını da kolaylaştırmaktadır.

Kas, eklem ve sırt ağrılarını azaltmak, koordinasyon becerisi kazandırmak da hedeflenenler arasında vardır. Ayrıca reformer pilatesin şu gibi avantajları da yer almaktadır.

 1. Esnek bir vücut kazandırır.
 2. Zarafet ve daha iyi bir duruş ekler.
 3. Güçlü kemikler için hareket çeşitliliğine sahiptir.
 4. Uzun ve kuvvetli kaslara, yıpranmadan ulaşmayı sağlar.
 5. Kas sistemini güçlendirir.
 6. Bölgesel çalışma imkanı vardır.
 7. Kan dolaşımını hızlandırır.
 8. Daha hızlı yağ yakmayı sağlar.
 9. Eklemlere daha az yük biner.
 10. Kambur duruşu düzeltir.
 11. Karın kaslarını güçlendirir.
 12. Kan dolaşımı hastalıkları ve eklem rahatsızlıklarını engeller
 13. Stresi düşürür.
 14. Dayanıklılığı arttırır.
 15. Bel ve karın görünümüne yardımcı olur.

Reformer pilates egzersizleri bu nedenle çok sayıda artıya sahiptir.

Reformer Pilates Sonuçları Ne Zaman Görülebilir?

Egzersiz hareketlerinin ne zaman sonuç göstereceği büyük bir soru işareti gösterir. Reformer pilates genellikle ilk seans ardından değişiklikleri hissetmenize yardımcı olur. Ancak egzersizin nasıl yapıldığı, doğru olup olmadığı, beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörler de sonuçlar üzerine etkilidir.

Farkın net bir şekilde görülmesi ise düzenli bir şekilde 20 gün egzersizlere devam etme ile olmaktadır. Yeni bir vücuda kavuşmak ise 30 günde gerçekleşir. Dolayısıyla reformer, 30 günde yenilenmenize yardımcı olur.

Üstelik ne kadar uzun süre devam ederseniz daha sağlıklı olabilir, daha güçlü bir yapıya kavuşabilirsiniz. Ayrıca başlamadan önce sırt ağrılarına yönelik çözümler de bulabilirsiniz.

Reformer Pilates ile Kilo Verilir Mi?

Kilo sorunu günümüzde yaşanan en büyük problemlerden birisidir. Eğer bununla siz de mücadele ediyorsanız ilk olarak sağlıklı bir beslenme düzeni belemeniz, abur-cubur tüketmeyi sonlandırmanız gerekir. Ancak sadece bunlarla sınırlı kalınmamalıdır.

Buna ek olarak günlük alınan ve yakılan kaloriye de özen gösterilmelidir. Şayet aldığınız yaktığınıza göre fazla ise kilo vermek de mümkün olmaz. Dolayısıyla egzersizler de kilo vermede büyük bir ol oynamaktadır.

Reformer pilates bu noktada size yardımcı olur. Seanslar esnasında kalori yakacağınız için kilo kontrolünüzü daha iyi yağma fırsatınız vardır. Böylece kısa sürede istediğiniz gibi bir vücuda kavuşmanız mümkündür.

Ancak sadece bununla da sınırlı kalmamanız gerekir. Özellikle sağlıklı beslenme düzeni oluşturmak, diyet yapmak ve pilatesi doğru şekilde gerçekleştirmek, kilo verme yolunda önemlidir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHızlı Arama