MANUEL TERAPİ NEDİR?

MANUEL TERAPİ NEDİR?

Manuel Terapi, fizyoterapistler, osteopatlar ve kiropraktörler tarafından kullanılan her hastanın ihtiyacına göre planlanan bir tedavi yaklaşımıdır. Ortopedik, Nörolojik ve diğer branşların rahatsızlıklarında veya sadece ağrısı olan İnsanlarda (örneğin miyofasial ağrı sendromu) yaygın olarak kullanılır. Bir veya daha fazla seansta hızlıca başarılı sonuçların elde edildiği özel tekniklerden oluşur.
Manuel terapi, fizik tedavi branşı içinde uzun bir geçmişe sahiptir ve fizyoterapistler, manuel terapi yaklaşımları ve tekniklerindeki mevcut çeşitliliğe büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Manuel terapi müdahalelerinin işe yaradığı mekanizmaları açıklamak için geçmişten günümüze birçok klinik çalışma yapılmıştır. Yeni yapılan araştırmalar gösteriyor ki Manuel Terapi, kan dolaşımının dengelenmesi, karmaşık nörofizyolojik mekanizmaların, plasebonun vb. etkilerinin iş başında olduğunu bununla birlikte faydalı biyo-psiko-sosyal etkilerinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Uluslararası Ortopedik Manipülatif Fizyoterapi Uzmanları Federasyonu (IFOMPT), manuel terapi tekniklerini şu şekilde tanımlar: “Aşağıdaki etkilerden herhangi birini veya tümünü üretmeyi amaçlayan yetenekli el hareketleri: doku esnemesini iyileştirme; eklem aralığının hareket aralığını artırma; yumuşak dokuları Manüple veya Mobilize etme. Eklemler üzerinde gevşemeye neden olur; kas çalışmalarını; ağrıyı düzenler; ve yumuşak doku ödemini, iltihaplanmasını veya hareket kısıtlamasını azaltır.
Amerikan Ortopedik Manuel Fizyoterapist Akademisi’ne (AAOMPT) göre İleri Uzmanlık Uygulamaları (DASP) Tanımına göre, Ortopedik Manuel Terapi şu şekilde tanımlanır: fizyoterapistler tarafından sağlanan her türlü “uygulamalı” tedavidir. Buna göre ; “Tedavi, hareketi kabiliyeti ve açısını yeniden kazanmak için eklemleri belirli yönlerde ve farklı hızlarda hareket ettirmeyi (eklem mobilizasyonu ve manipülasyonu), kas gerilmesini ve esnekliğinin artması , etkilenen vücut kısmının pasif hareketlerini veya hastanın kas aktivasyonunu iyileştirmek için terapistin direncine karşı vücut kısmını hareket ettirmesini içerebilir. Doku ve kasların hareketliliğini ve fonksiyonunu geliştirmek için seçilmiş özel yumuşak doku teknikleri de kullanılabilir. ’’

MANUEL TERAPİNİN TARİHÇESİ

Manuel terapi hakkındaki ilk bilgiler M.Ö. 3000 yıllarına dayanır Mısırda buluna papirüslerde boyun ağrısında bugün de kullanılan manuel terapi tekniklerine benzer tekniklerden söz edilir. Susruta (M.Ö. 1500) gibi Hindistanlı hekimler manuel teknikleri kullanmışlardır. Hipokrat ve Galen gibi hekimler, omurga ağrıları ile ilgilenmişler, değişik manuel terapi tekniklerinden bahsetmişlerdir. Roma imparatorluğu döneminde de bu tür tekniklerin kullanıldığına dair kayıtlar mevcuttur. Binlerce yıldır insanların çektiği acıları dindirmek için eller yardımı ile uygulanan birçok teknik kullanılmıştır. Bu yöntemler kas-iskelet sistemi bozukluklarının tedavisinde özellikle boyun ve bel ağrısı için cerrahi-olmayan “agresif bir yaklaşım” olarak kullanılmıştır. Modern anlamda ise Manuel terapi, ABD’ de 1874 senesinde Andrew Taylor Still ve 1895’de David Palmer’in girişimleriyle tüm dünyada adını duyurmaya başlamıştır. Bilhassa Palmer’in kurduğu okullar bir disiplin olarak manuel terapi alanının gelişmesine önemli katkı sağladığı söylenebilir. Avrupa’da ise manuel terapi uygulamaları; 20. Yüzyılın ortalarından itibaren Mennel ve Cyriax’ın manuel terapinin alanında yaptıkları manipülasyon çalışmaları üzerinden şekillenmiştir.

MANUEL TERAPİNİN ETKİ MEKANIZMASI

3 Teori İle Açıklanabilir
1.Pozitif Plasebo Yanıtı
2.Doku Onarımı ve doku şekillenmesini kolaylaştırma
3.
a-Ağrı kesici– kapı kontrol mekanızması yoluyla
b- Kas inhibisyonu; nosiseptif aktivitenin azaltılması;
c-Azalmış intraartiküler veya periartiküler basınç
MANUEL TERAPİ TEKNİKLERİ NELERDİR?

Traksiyon
Medikal-Klinik Tıbbi Masaj
Tetik Nokta Tedavisi
Aktif Gevşeme Teknikleri
Aktif Asistif Hareket (AAROM)
Pasif Hareket Açıklığı Artırma (PROM)
Lenf drenajı
Esnetmeler- Strechingler (kas, sinir dokusu, eklemler, fasya)
Alet Destekli Yumuşak Doku Mobilizasyonu (Graston Teknik)

Eklem Manipülasyonu: Optimal hareket, işlev ve / veya ağrıyı azaltmak amacıyla anatomik sınırı dahilinde bir eklem kompleksine uygulanan pasif, yüksek hızlı, düşük genlikli bir itme. Eklem mobilizasyonu artık etkili olmadığında kullanılır.Ağrıyı azaltmaya ve eklem fonksiyonunu ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olur.Çoğunlukla, eklem boşluğundan hava kabarcığı ortaya çıkar, bir klik sesi veya bir kütleme sesi oluşur.Tok bir sestir ve etkili bir manüplasyonda ortaya bu sesin çıkması gereklidir.
Eklem Hareketliliği Mobilizasyon: Etkilenen eklemlere uygulanan kalıcı bir basınç veya ritmik bir salınım olabilir.Ağrıyı azaltmaya ve eklem fonksiyonunu ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olur.

MANUEL TERAPİST KİMDİR?

Bir üniversitenin 4 yıllık Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü veya hekim olduktan sonra gerekli eğitimleri alıp bu konuda yetkinliğini ispatlayan kişilerdir.
İnsan vücudunun anatomi, fizyoloji ve biyomekaniğine bilgisine sahiplerdir . Her hastayı şikâyetlerine göre detaylı olarak dinleyip fiziksel muayeneden geçirip gerekli tedavi teknikleri planlar ve hastaya özel bir tedavi programı oluştururlar.
MANUEL TERAPİ HANGİ HASTALIKLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR?
Manuel Terapi Muskuloskeletal Sistem Rahatsızlıkları ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde uzun yıllardan beridir güvenilir bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle:
Bel Problemleri (Bel Fıtığı, Eklem Blokajları, Kanal Daralması, Bel Kayması, Bel Düzleşmesi)
Boyun Problemleri (Boyun Fıtığı, Eklem Blokajları, Kanal Darlığı,
Boyun Düzleşmesi)
Diz Rahatsızlıkları (Menüsküs Yırtığı, Ön / Yan / Çapraz ve Arka Bağ Yırtıkları, Diz Operasyonları Sonrası
Kalça Problemleri (Kalça Çıkıkları-Zorlanmaları, Kalça Protezi Sonrası)
Dirsek Problemleri (Tenisçi Dirseği, Golfçü Dirseği, Sinir Sıkışmaları)
Omuz Problemleri (Sinir Sıkışması, Kas Yırtılması, Donuk Omuz, Sıkışma Sendromu, İmpengement, Bankart Lezyonu)
Skolyoz (Omurga Eğrilikleri)
Sakroiliak Eklem Bozuklukları (Kuyruk Sokumu, Pöç Ağrısı)
Sinir Sıkışmaları (Siyatik Radial, Median, Ulnar, Tibial Sinirler)
Postural Kifoz Artması-Azalması (Kamburluk)
Eklem Problemleri-Kireçlenme
Ayak Bileği Rahatsızlıkları (Halluks valgus, Tarsal Tünel Sendromu, Topuk Dikeni, Burkulmalar )
El Bileği Rahatsızlıkları (Karpal Tünel Sendromu,Kübital Tünel Sendromu)
Kırık Sonrası Rehabilitasyon ve daha birçok fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde oldukça etkili bir tedavi yöntemidir

MANUEL TERAPİYİ KİMLER UYGULAMALI? KİMLER UYGULAMAMALI?

Manuel terapi insan bedenine müdahale gerektiren her iş gibi bazı tehlikeler barındırır. Kırıkçı–çıkıkçılar, bel-boyun çektirmesi yapan insanlar manuel terapist değildir. Manuel terapi uygulaması gereken durumlarda kesinlikle bu eğitimlerini tamamlamış fizyoterapist veya doktor olan yetkin sağlık çalışanlarına başvurunuz. Aksi takdirde yanlış ve mutlak risk barındıran bu uygulamalar kırık,felç, hatta ölüm gibi çok hayati sonuçlara sebep olabilir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHızlı Arama