İSTANBUL MANUEL TERAPİ

İSTANBUL MANUEL TERAPİ

İSTANBUL’DA İYİ MANUEL TERAPİ BULMAK ZOR MU?

Eforsuz, daha az hareket gerektiren, genellikle oturma biçiminde olunan bir yaşam kas gücünde düşüşleri, iskelet sisteminde de bozuklukları beraberinde getirir. Özellikle omurga yapısında kamburluk (kifoz artışı), skolyoz (omurga eğriliği) ve bel-boyun düzleşmeleri gibi birçok fiziksel rahatsızlık durumlarının artışına neden olmuştur. Yaşanan tüm bu fiziksel rahatsızlıklardan dolayı İstanbul’da yaşayan bireylerin iyi manuel terapi bulması bir nevi zorunlu olmuştur. Günlük yaşam aktivitelerinde zorluk yaşayan bireyler en iyi manuel terapi uzmanlarını araştırabilir ve ihtiyaçları dahilinde iletişime geçebilirler.
Fizik tedavide manuel terapi yaptırmak bireyler için zorunluluğu olan bir uygulama değildir. Ancak alanında uzman fizyoterapistler ve manuel terapi yaptıran bireylerin yorumları olumlu geri dönüşler bildirmişlerdir.
Manuel terapi konusunda kararsız olan bireylerin aklına ilk gelen soru ‘Bu uygulamayı nerde, nasıl ve kimlere yaptırtacağım?’ Olmuştur. Öte yandan akıllara gelen bir diğer soru ise ‘Manuel terapi faydalı bir uygulama mıdır?’ sorusu oluştur. Alanında uzman olmayan kişiler tarafından yapılan manuel terapi uygulamaları bireylerde geri dönüşü olmayan olarak kabul edilen hatalara sebep olabilir. Yani uzman kişiler eşliğinde yapılan uygulamalar her zaman faydalı ve tedavi edici olacaktır.
Örneğin, terapi sırasında fizyoterapistin yanlış bir el tutuşu, hastayı yanlış pozisyonlaması veya yaşlı bireylere yapılan uygulamalarda bazı komplikasyonların göz önünde bulundurulmaması durumunda hastalarda istenmedik durumlar ortaya çıkabilir.
Bu nedenle bireylerin fizyoterapistlerini özenle ve detaylı araştırmalar sonucunda seçmeleri kendileri için daha sağlıklı ve güvenilir olacaktır.
Unutulmamalıdır ki; yapılan araştırmalarda fizyoterapistinizin öğrenim gördüğü okul, manuel terapi alanında aldığı eğitimler ve aldığı sertifikalar sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına göz önünde bulundurulması gereken önemli etkenlerdendir.

MANUEL TERAPİ KİMLERE UYGULANIR?

Manuel terapi teknikleri herhangi bir cihaz ya da alet gerekmeden tamamen el ile uygulanan fizik tedavi yöntemleridir. Bu yöntem hasta ile fizyoterapistin uyumu içerisinde gerçekleşir.
Kas- iskelet yapısında problem yaşayan bireylerin eklem hareket açıklıkları kısıtlı olabilir. Bu durum bireylerin günlük yaşamında ağrı hissetmesine, işlev ya da duruş bozukluklarına, hareket kabiliyetinde azalmasına neden olabilir. Uygulanan manuel terapinin en büyük faydası, hastalara ağrı hissetmeden de günlük yaşam aktivitelerini yerine getirebileceklerini göstermektir.
Bel fıtığı, bel kayması, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, eklem sorunları, kas yırtılmaları, donuk omuz, omuz sıkışma sendromu (impingement sendromu), dirsek ve el bileği rahatsızlıkları, kalça eklemi rahatsızlıkları, ayak- ayak bileği rahatsızlıkları manuel terapi ile tedavi edilen hastalıklar grubundadır. Uzun yıllardır bu hastalıkların tedavisi için manuel terapi yöntemleri tedavi planında önemli bir yere sahip olmuşlardır.
Priformis sendromu, siyatik sinir, kuyruk sokumu, kanal daralması gibi problemlerin tedavisinde de manuel terapinin önemli bir yeri vardır. Anı zamanda skolyozda manuel terapi ile büyük ölçüde ilerlemeler kaydedilmiştir.
Manuel terapi uygulamaları yalnızca hastalık belirten durumlarda uygulanmaz. Sağlıklı kişiler düzenli olarak yaptırdıkları manuel uygulamaları sayesinde uzun süre vücut fonksiyonlarını ve hareket kabiliyetlerini koruduklarını belirtmişlerdir.

MANUEL TERAPİ NASIL YAPILIR?

Ön muayenesi ve değerlendirmesi yapılmış hastalar için uygun pozisyonlar ve teknikler belirlenir. Uygun bir şekilde pozisyonlandırılan hastadan gevşemesi ve rahatlaması istenir. Ardından tedavi edilecek bölgeye germe, itme, çekme, bükme gibi el temasının tam olduğu teknikler uygulanır. Bu uygulamalarda etkili sonuç alınabilmesi için hastanın tam gevşemesi çok önemlidir.
Basit bir internet araştırmasıyla manuel terapi tekniklerinin videolu anlatımına ulaşılabilir. İnternetteki manuel terapi videoları veya bilgi kaynaklarındaki manuel terapi görselleri ile fizyoterapistinizin size uyguladığı terapi değişiklik gösterebilir. Her yöntem resimlerdeki ya da manuel terapi youtube videolarıyla bire bir aynı olmayabilir.

MANUEL TERAPİ UYGULAMALARINDA FİZYOTERAPİSTİN ROLÜ

Fizyoterapistler 4 yıllık lisans eğitimini tamamlamış, insan anotomisi ve fizyolojisi hakkında detaylı bilgi ve birikimleri olan bireylerdir. Kas-iskelet sistemi sağlığı üzerinde oldukça büyük rolü olan fizyoterapistler, hareket bozukluklarından veya diğer durumlardan kaynaklanan ağrı ve işlev bozukluklarının tedavisinde hekimlerin tanısıyla birlikte fizyoterapi ve rehabilitasyon programı planlayan kişilerdir.
Fizyoterapistler lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra katıldıkları kurslar ve eğitimlerle bilgilerini destekler ve alanında uzmanlaşırlar. İnsan anatomisini iyi bilen fizyoterapistlerin, manuel terapi alanında yaptıkları uygulamalar güvenilir ve sağlıklı olacaktır. Bu nedenle manuel terapi seanslarınız için tercihiniz alanında uzman fizyoterapistlerden yana olmalıdır.

İSTANBUL’DA MANUEL TERAPİST ARARKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Her fizyoterapist birbirinden nasıl farklıysa her hasta da birbirinden o kadar farklıdır. Bireylerin tedavi görmek istediği farklı rahatsızlıkları olabileceği gibi farklı farklı kontraendike durumları da olabilir. O nedenle her hastayı özenle dinlemek, sorunlarına dikkatlice çözümler üretmek ve tedaviyi bu şekilde yönlendirmek iyi bir fizyoterapistin görevlerinden biridir.
Özelikle İstanbul’da manuel terapi isteyen bireyler İstanbul’daki manuel terapi merkezlerini ve uzmanlarını araştırdıktan sonra güvenilir kişilerin hizmet verdikleri kurumlarla iletişime geçebilirler.
Hastalarıyla iletişim halinde, tedavi sürecini sürekli takip eden, hastalarının geri dönüşlerini dikkate alan, olumlu ve olumsuz eleştirileri kabul eden fizyoterapistlerle çalışmak bireylere her zaman güvende hissettirecektir. Aile fizyoterapistinizi seçerken bu koşulları göz önünde bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

EN İYİ FİZYOTERAPİST DİYE BİR ŞEY VAR MIDIR?

Danışanlarının problemlerine her zaman çözüm odaklı yaklaşan, onlara tedavi süreçleri hakkında detaylı bilgiler veren, uygulanan tedavilerle hastalarının sorunlarına çözümler üretebilen, hastalarını ağrısız bir yaşamla tanıştıran alanında uzman fizyoterapistler için en iyi fizyoterapist söylemini kullanmak bile eksik kalabilir.
İş ahlakı ve etik değerler çerçevesinde mesleğinin yükümlülüklerini yerine getiren değerli fizyoterapistler, sağlıklı ve hareketli yaşam için her fırsatta sizlerin ulaşabileceği konumdadır.

Sık sorulan sorular

MANUEL TERAPİ İLE AĞRILARDAN KESİN OLARAK KURTULMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
Manuel terapi uygulamaları ağrıları azaltmaya yönelik yapılan tedavi yöntemlerindendir. Yapılan tedaviler sonucunda ağrılardan kurtulmak mümkündür. Ancak tek bir seansla ağrılardan kesin olarak kurtulacağınızı söylemek mümkün olmayabilir.
MANUEL TERAPİ KAÇ SEANS UYGULANMALIDIR?
Seans ölçeği tedavi gören hastalara göre değişebileceği gibi tedavi edilen hastalıklara göre de değişmektedir. Bu nedenle bu soruya kesin bir yanıt vermek doğru olmayabilir.

MANUEL TERAPİ NERDE YAPILMALIDIR?

Manuel terapi alanında uzman fizyoterapistlerin ve manuel terapi yapan doktorların hizmet verdiği kurumlarda yapılmalıdır.

FİZYOTERAPİ PROGRAMINA MANUEL TERAPİYİ EKLEMEK ŞART MIDIR?

Fizyoterapi uygulamalarının içerisinde manuel terapi yönteminin yanı sıra birçok farklı tedavi yolları ve ajanları bulunmaktadır. Elbette ki tedaviye bütüncül olarak yaklaşmak en etkili çözüm olacaktır.

MANUEL TERAPİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Manuel terapi tedavisi stabil olmayan kırığı olan bireylerde, omurga tümörü olanlarda, osteoporoz ve osteomyelit şüphesi olan bireylerde uygulanması tehlikelidir.

MANUEL TERAPİ RİSKLİ MİDİR?

Manuel terapi uygulamaları yukarıda belirtildiği gibi özel durumu olan bireyler için risk taşıyabilir. Ancak unutulmamalıdır ki, en büyük tehlike manuel terapi eğitimi almamış kişilerin bu teknikleri uygulamaya kalkışmasıdır.

MANUEL TERAPİ SONRASINDA AĞRI OLUŞUR MU?

Hastaya uygulanan tedaviler sırasında ağrının oluşmaması gerekmektedir. Ancak seans sonrasında ağrılarda artış veya azalma kişiden kişiye değişebileceği gibi tedavi sürecinin de bir aşaması olabilir. Bazı kişilerden artan ağrılarla birlikte 1 hafta içerisinde ağrılardan tam kurtulma gözlemlenirken, bazı hastalarda seans sonrasında hiç ağrı oluşmadığı halde ilerleyen zamanlarda ağrılarının arttığı gözlemlenmiştir. Sizleriz her koşulda fizyoterapistinizle iletişime geçerek güncel durumunuz hakkında bilgi vermeniz sağlıklı olacaktır.
MANUEL TERAPİ ÜCRETİ NE KADARDIR?
İstanbul’da manuel terapi hizmeti verilen fizyoterapi kliniği bulmak için güzel bir araştırma yapmak gerekir. Araştırmalar sonucunda bulunan güvenilir kliniklere göre manuel terapi fiyatları değişebilmektedir.

MANUEL TERAPİ HİZMETİNİ SGK KARŞILIYOR MU?

Devlet hastanelerinde uygulanan manuel terapi uygulamalarını sosyal güvenlik kurumu karşılayabilir. Ancak detaylı bilgi için ilgili hastanelerle iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır.

MENİSKÜS PROBLEMİM MANUEL TERAPİ İLE İYİLEŞİR Mİ?

Güncel bilgiler ortopedik problemlerde manuel terapi uygulamalarının olumlu sonuçlar oluşturacağını belirtmektedir. Diz ağrısına sebep olan menisküs problemi için de manuel terapi uygulamaları tedavinin önemli bir basamağını oluşturmaktadır.

AMELİYATSIZ BOYUN-BEL FITIĞI TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜDÜR?

En sık karşılaşılan kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarından olan bel ve boyun fıtıklarının tedavisinde fizik tedavi uygulamaları oldukça etkilidir. Patlamış fıtıklardan manuel terapi ile kurtulabilir, ağrısız yaşama merhaba diyebilirsiniz. Manuel terapi bel fıtığı ve boyun fıtığının ameliyatsız tedavilerinde önemli bir yere sahiptir. Boyun ve bel fıtığı için İstanbul’da manuel terapi merkezlerini araştırabilir, iletişime geçebilirsiniz.
KENDİ KENDİNE MANUEL TERAPİ MÜMKÜN MÜDÜR?
Bireylerin kendi kendilerine bazı manevralar yaparak eklem bölgelerinden ses gelmesi durumu sağlıklı değildir. Şöyle ki, yapılan yanlış bir hareket sonucunda günlerce hatta haftalarca kas ağrıları, eklem ağrıları çekilebileceği gibi çeşitli kırıkların oluşmasına da zemin hazırlanabilir. Bu nedenle manuel terapi hizmeti almak istiyorsanız mutlaka uzman bir fizyoterapistle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Kendi kendine manuel terapi uygulamak diye bir şey yoktur. Unutmayın ki kas-iskelet sağlınız fizyoterapistler sayesinde emin ellerdedir.

SİZE NASIL ULAŞABİLİRİM?

İstanbul’da manuel terapi hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz oldukça kolaydır. Kliniğimize Bakırköy, Bahçelievler, Ataşehir, Fatih, Yenibosna, Zeytinburnu, Güneşli semtlerinde ikamet eden danışanlarımız oldukça kolay ulaşım sağlayabilirler. Bunun yanında kliniğimiz İncirli metro istasyonunun hemen yakınında olup metro ile ulaşımı oldukça kolay olan bir konumdadır. Primer Fizyoterapi ailesi olarak sizlere her zaman güvenilir ve sağlıklı hizmet verebilmek adına çalışıyoruz. Bizlere her fırsatta aşağıda bulanan iletişim numaralarından veya mail adresinden ulaşabilirsiniz.
Sağlınız için en güzel adımları atmanız, bizlerin de bu adımlara eşlik etmesi dileğiyle…
Adres: Kartaltepe Mahallesi Aydınyuva Sk. No:15 D:3, Bakırköy, İstanbul
Telefon: 0544 644 45 50
0554 666 50 79

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHızlı Arama