İstanbul Fizyoterapi & Manuel Terapi & Fizik Tedavi

İstanbul fizyoterapi manuel terapi fizik tedavi, bu alanlar üzerine hatalara kişiye özel deneyimler sunmaktadır. Tıp alanındaki en eski ve klasik uygulamalardan bir tanesi olan manuel terapi, günümüze kadar binlerce yıldır uygulanmıştır. Günümüzde de birçok rahatsızlıkta hala tercih edilmektedir. Bunların arasında,

 1. Skolyoz,
 2. Kifoz,
 3. Golfçü dirseği,
 4. Tenisçi dirseği,
 5. Fibromiyalji,
 6. Kalça sorunları,
 7. Omuz ve el bileği tedavisi de yer almaktadır.

İstanbul fizyoterapi manuel terapi fizik tedavi olarak birinci sınıf ilgi ve hizmet gösteren Primer Terapi, uzman fizyoterapistleri ile olağanüstü bir sağlık deneyimi sunmaktadır. Manuel Terapi’nin yanı sıra fizyoterapi ve fizik tedavi de hastalara özel bir şekilde, modern yöntemler ile uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi Çözümleri

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, genel anlamda sistemler üzerinde fiziksel ve fonksiyonel bozuklukların tanısı ve tedavisinin yapılmasında kullanılmaktadır. Ayrıca iskelet, kas ve sinir sistemi üzerinde de etkisini göstermektedir.

Günümüzde fizik tedavi yöntemleri oldukça geniştir. Bunla alanında uzman fizyoterapistler tarafından, hastaların durumuna göre uygulanmaktadır. Genel anlamda bunlar,

 1. Mekanoterapi,
 2. Isı, ışık ve su ajanları,
 3. Protez ve ortez kullanımı,
 4. Günlük yaşam modifikasyonları,
 5. Elektroterapi,
 6. Tedavi edici egzersizler,

Şeklindedir. Hastalara uygun bir tedavi yöntemi belirlendikten sonra, düzenli bir fizik tedavi ve rehabilitasyon planı oluşturulmaktadır. Böylece hastalar da eski sağlıklarına kavuşabilir.

Fizik Tedavi Hangi Hastalıklarda Kullanılabilir?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon günümüzde birçok durumda kullanılabilir. Bu kapsama giren hastalardan bazıları şu şekildedir;

 1. Pediatrik problemler
 2. Önleyici tedavi yöntemleri
 3. Geriatrik problemler
 4. Osteoporoz ve diyabet gibi metabolik problemler
 5. Sporda oluşan yaralanmalar
 6. Akut ve kronik ağrılar
 7. Romatizma kaynaklı problemler
 8. Kalp ve akciğer rehabilitasyonu
 9. Doğum sebepli eklem ve kemik bozuklukları
 10. Edimsel eklem ve kemik bozuklukları

Bunların dışında fizik tedavi ve rehabilitasyon farklı hastalara da uygulanabilir. Bu esnada kullanılan teknikler hastalara göre farklılık gösterir.

Manuel Terapi Çözümleri

Manuel terapi nedir? Bu soruya kas ve iskelet sistemini alakadar eden, tüm rahatsızlıklarda uygulanabilen ve kanıta dayalı tıp bilgileri ile gerçekleştirilen tedavi şekli olarak yanıt verilebilir. Oldukça eski bir geçmişe sahip olup günümüzde modern yöntemler ile gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Bunun yapılması öncesinde uzmanlar, ayrıntılı bir değerlendirme yaparak terapi alanında mevcut olan sinir, kas ve kemik hasarlarını tespit etmektedir. Böylece daha verimli sonuçlar da alınabilir. Bu işlemler sırasında uygulanan farklı yöntemler vardır.

Manuel terapi teknikleri arasında kullanılan ilk yöntem yumuşak doku mobilizasyonu olmaktadır. Bu eklemler ve etrafında bulunan kasları aktif yapabilmek için tercih edilmektedir. Eklem hareketlerini düzeltmek, ardından da kasların gerginliğini azaltmak amaçlanır. Özellikle farklı sebeplerden dolayı meydana gelen miyofasyal adezyonları tedavi etmek üzere kullanılmaktadır.

Omurgayı çevreleyen kasların tamamı ele alınarak, ritmik germe ve kuvvetli basınç uygulanmaktadır. Eklem mobilizasyonu ise kullanılan ikinci tekniktir. Burada tutulmuş olan eklemlerin gevşetilmesi, hareket hızının da arttırılması amaçlanır. Hastalar sıklıkla sırt bölgesinde kas tutulmasından ikayet etmektedir.

Manuel terapi teknikleri arasında son  yöntem ise ger ve say tekniğidir. Yapısal ve postüral sorunlara sebep olan nöromüsküler refleksleri düzeltme üzerine odaklanır. Ağrıyı tetikleyen noktaları hedef alınmaktadır.

Hasta, hassasiyetin azaldığı en rahat pozisyonda, yaklaşık olarak 90 saniye boyunca tutulur. Süreç esnasında hafif gerilme, asemptomatik gerginlik oluşur. Hasta yavaşça pozisyondan çıkartılarak, vücut kaslarının normal gerginlik derecesine dönmesi sağlanır.

Manuel Terapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Manuel terapi teknikleri günümüzde pek çok hastalıkta tercih edilebilmektedir. Bazıları maddeler halinde şu şekildedir;

 1. Kırık sonrası rehabilitasyon
 2. El bileği rahatsızlıkları
 3. Potural kifoz
 4. Eklem problemleri
 5. Sinir sıkışmaları
 6. Sakroiliak
 7. Skolyoz
 8. Omuz problemleri
 9. Dirsek problemleri
 10. Kalça problemleri
 11. Bel rahatsızlıkları
 12. Diz rahatsızlıklar

Bunların dışında da kullanım alanları yer almaktadır.

Manuel Terapi Artıları Neler?

Manuel terapi teknikleri doğru bir şekilde uygulandığı zaman artıları oldukça fazladır. İğne kullanılmadığı için hastaların endişelenmesi gerekmez. Aynı şekilde ilaç kullanımı da yer almamaktadır.

Uygulama problemli olan bölgeye doğrudan uygulanmaktadır. Böylece etkili ve hızlı çözümler sağlanabilir. Başarı oranları da bu sayede oldukça yüksektir. Bazı hastalarda, tek seans ardından bile ağrının çoğu çözülebilir.

Manuel terapide işlem ardından iyileşme süreci de oldukça hızlıdır. Bu nedenle oldukça avantajlı bir tekniktir. İstanbul fizyoterapi manuel terapi fizik tedavi, bu yöntem ve tekniklerin hepsini saygın ve lider sağlık kuruluşu olarak, kişiye özel şekilde sunmaktadır.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHızlı Arama