Bel Fıtığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bel Fıtığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri birçok kişi tarafından merak ediliyor. Günümüzde en yaygın hastalıklardan biri olan bel fıtığının tedavisi mümkündür. Farklı tedavi seçeneklerine sahip olan bu hastalık için tıpta gelişmeler kaydedilmiştir. Son teknolojiler sayesinde bel fıtığının geçmesi mümkündür ve birçok kişi ameliyat olur. Farklı nedenlere sahip olan bel fıtığı hastalığının yaygın görüldüğü bilinir.

Özellikle orta yaşlı insanlarda çok görülen bu hastalık artık günümüz gençlerine de sıçramıştır. Ağır kaldırmak bu rahatsızlığın oluşmasında çok etkilidir ve pek çok kişi bundan yakınır. Birçok kişi ani ve kontrolsüz hareketlerde bulunduğu için bel fıtığına maruz kalmıştır ve acı çeker. Acı ve ağrı yapan bu hastalığın oluşmasında kazalar da etkilidir. Özellikle kazalar esnasında yaşadığınız yaralanmalar bel fıtığının oluşmasını tetikleyecektir. Pek çok kişi yaşadığı ani kilo almalarla da bu hastalığa yakalanmış ve ameliyat olmuştur.

Bel Fıtığı Neden Oluşur?

Bel fıtığı neden oluşur ve bel fıtığı nasıl geçer diye birçok kişi merak ediyor. Yaygın şekilde görülen bel fıtığı hastalığını hareketsizlik ve durağan bir yaşam çok etkiler. Sürekli hareketsiz olmak, spor yapmamak ve aktif olmamak kötüdür. Başta bel fıtığı olmak üzere birçok hastalığa neden olan bu durumu değiştirmek sizin elinizdedir. Yaşam tarzınızı değiştirerek bel fıtığından kurtulabilir ve acısını hissetmeyebilirsiniz. Bel fıtığının nedenleri arasında aynı zamanda ters hareketler ve omurgayı zorlamak bulunur. Kontrolsüz biçimde yaptığınız bazı hareketler bel bölgesindeki kasları zedelemeye başlar. Daha sonra o bölgede kitle oluşmasına neden olurlar ve fıtık yaratırlar.

Sigara içmek ve kabızlık gibi durumlar da yaygın şekilde bel fıtığı yapan etkiler arasındadır. Özellikle zararlı alışkanlıklardan çok fazla etkilenen bel fıtığı hastalığı için sağlıklı yaşamak gerekir. Aşırı kusma, ani eğilme, egzersiz yapmamak gibi durumlar bel fıtığını tetikler. Bu yüzden bel fıtığı yaşamamak adına daha sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek gerekir. Bel fıtığı yaşayan kişiler ameliyat olmadan ağrıları ve sızıları en aza indirebilir. Bunun tek çözümü de daha sağlıklı ve zararlı alışkanlıklardan uzak bir yaşam sürmektir.

Bel Fıtığı Nasıl Geçer?

Bel fıtığı nasıl geçer ve bel fıtığının ameliyatsız çözümü var mıdır diye birçok kişi merak ediyor. Yaygın şekilde görülen bel fıtığı rahatsızlığının ameliyat olmadan geçmesi de mümkündür. Ameliyat olmak kesin çözümdür ancak bel fıtığıyla da yaşanabilir. Bel fıtığının yan etkilerini en aza indirerek ilaçlar ve  sağlıklı yaşamla etkilerini azaltabilirsiniz. Genetik bir hastalık değildir ve kurtulmak mümkündür. Herkesin bu hastalığa yakalanmamak adına daha dikkatli ve özenli davranması lazımdır. Aile bireylerinde sıkça görülen bu hastalıktan kurtulmak istiyorsanız dikkatli yaşamalısınız.

Ameliyat çözümünden ziyade spor yapmak, sigara içmemek, ani hareketlerde bulunmamak etkilerini azaltır. Bel fıtığının olumsuz etkilerini hissetmemek adına daha fazla hareket etmeli ve kontrollü davranmalısınız. Ani şekilde eğilip kalkmamalı ve uzun süre egzersiz yaşamamalısınız. Sık sık yürüyüş yapıp ağırlık kaldırarak yaşamınıza hareket kazandırmanız gerekir.

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Bel fıtığı belirtileri arasında ilk sırada karşımıza güç kaybı ve fiziksel tembellik çıkar. Bel fıtığı ağrı yaptığı için artık kendinizi son derece yorgun ve tembel hissedersiniz. Aynı zamanda ağrılarınızın geçmesi için kullandığınız ağrı kesici haplar ve iğneler etki etmez. Bu etkiler azaldıkça da doktora gidip fıtık bulunduğunu öğrenebilirsiniz. Bacak bölgesinde ağrı yapan bu hastalık zamanla baş ağrısına da yol açabilir. Aynı zamanda bel bölgesinde karıncalanma hissi ve hareket kısıtlılığı da belirtilerden bazılarıdır. Duyu kaybı yaşamak, refleksleri kontrol edememek ve reflekslerin azalması da belirtiler arasındadır. Tuvaletin tutulamaması, vücudun eşit durmaması ve sürekli hareket edememek de belirtilerdendir. Bu belirtilerden kurtulmak için en kısa zamanda bir doktora gitmeli ve tedaviyi aksatmadan sürdürmelisiniz. Bel fıtığı yaşayan kişilerin yürüyüşü ve duruş tarzı da zamanla değişmeye başlar. Aynı zamanda bu kişiler duruş bozukluğu ve yürümede zorlanma gibi sorunlar yaşayabilir.

Bel Fıtığı Tedavi Seçenekleri

Bel fıtığı tedavi seçenekleri arasında ameliyatsız yöntemler olduğu gibi ameliyat da bulunur. Hastalığın durumu ve ilerleme seviyesi tedavi seçeneğinizin belirlenmesinde oldukça etkilidir. Birçok kişi bu hastalıktan maruz olduğu için tedavi yöntemleri sürekli gelişir ve değişir. Yaygın görülen bu hastalığın geçmesi için fizik tedaviye başvurulabilir.  İlaç tedavisiyle beraber eğer durum çok ileri boyuttaysa tek çare ameliyat kalmış olabilir.

Aynı zamanda buz tedavileri ve hastanın bir süre hareketsiz kalarak dinlenmesi de etkili çözümlerdendir. Enjeksiyon yöntemlerinin de uygulandığı bu hastalık fizik tedavi merkezlerini yakından ilgilendirir. Hastanın durumu ve istekleri de göz önünde bulundurularak bir tedavi seçeneği belirlenir. Bunun için en doğru tedavi seçeneğini bulmak ve araştırma yapmak önemlidir. Ameliyatsız geçebilecek durumdaysa ameliyat olmamanız önerilir ve daha kontrollü tedaviler tercih edilir. Ancak ileri boyuttaysa bel fıtığı ameliyatı olmakta da korkulacak bir şey yoktur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHızlı Arama