Akupunkturdan Beklentiniz Ne Olmalı?

Akupunktur tedavisi

Akupunktur tedavisi sırasında, akupunktur uzmanınız vücudunuzdaki belirli noktalara çok ince iğneler sokar. İğnelerin sokulması genellikle çok az rahatsızlığa neden olur.
Akupunktur uygulayan her uzmanın kendine özgü bir tarzı vardır ve genellikle Doğu ve Batı tıbbının yaklaşımlarını harmanlamaktadır. Uzmanınız size en çok yardımcı olacak akupunktur tedavisinin türünü belirlemek için size semptomlarınız, davranışlarınız ve yaşam tarzınız hakkında sorular sorabilir. Aşağıdakileri de yakından inceleyebilir:
• Vücudunuzun ağrılı bölümleri
• Dilinizin şekli, kaplaması ve rengi
• Yüzünüzün rengi
• Bileğinizdeki nabzın gücü, ritmi ve kalitesi
• Vücut ağırlığınızı, yaşınızı ve tıbbi geçmişinizi
Bu ilk değerlendirme ve tedavi genellikle yaklaşık yarım saat sürer. Tek bir şikâyet tedavi planı, genellikle haftada bir veya iki seans içerir. Tedavi seans sayısı tedavi edilen duruma ve ciddiyetine bağlı olacaktır. Genel olarak, altı ila sekiz seans tedavi almak önerilir.
Akupunktur Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?
Örneğin, çin tıp dergisinde 2018 yapılan bir incelemede; 2219 hastayı içeren 27 klinik araştırmanın, tek başına akupunkturun kilo kaybı için çok etkili olmasa bile, özellikle aşırı kilolu ancak obez olmayan kişilerde yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte uygulandığında umut vaat ettiği ispatlandı.
Araştırmacılar başka bir klinik çalışmada, akupunkturun diyabet hastalarının insülin ve leptin dirençlerini azaltarak kilo vermelerine yardımcı olabileceği sonucuna vardı; hem insülin hem de leptin, uzun süreli kilo vermede rol oynayabilen iştah düzenleyici hormonlardır.
Akupunktur sağlıklı sindirimi destekler.
Bazı araştırmacılar akupunkturun metabolizma üzerindeki başka bir etkisinden şöyle bahsediyor. ” Mideye giden kan akışını iyileştirir ve bu da sindirime yardımcı olur. Şişkinliği, gazı, irritabl bağırsak sendromunu ve kabızlığı azaltır, akupunktur her türlü sindirim şikayeti için iyidir” der ve metabolizmanın hızlanarak yağ yakımının artacağını söylerler.
Uygulama sırasında
Akupunktur noktaları vücudun her yerinde bulunur. Bazen uygun noktalar ağrınızın olduğu bölgeden çok uzaktadır. Akupunktur uzmanımız size planlanan tedavinin genel bölgesini ve herhangi bir giysiyi çıkarmanız gerekip gerekmediğini söyleyecektir. Bir önlük, havlu veya çarşaf sağlanacaktır. Tedavi için yastıklı bir masaya yatarsınız.
• İğne yerleştirme. Akupunktur iğneleri vücudunuzun stratejik noktalarına çeşitli derinliklere yerleştirilir. İğneler çok incedir, bu nedenle yerleştirme genellikle çok az rahatsızlığa neden olur. İnsanlar çoğu zaman onları hiç uygulanırken hissetmezler. Bir tedavi seansında birkaç iğne veya kalıcı kulak iğneleri yapıştırılarak devam edilir. Bir iğne doğru derinliğe ulaştığında hafif bir ağrı hissedebilirsiniz.
• İğne çevirmeleri. Fizyoterapist iğneleri yerleştirdikten sonra iğneleri nazikçe hareket ettirebilir veya döndürebilir ve iğnelere ısı veya hafif elektrik uyarısı uygulayabilir.
• İğne çıkarma. Çoğu durumda, siz hareketsiz yatarken ve rahatlarken iğneler 5 ila 10 dakika yerinde kalır. İğneler çıkarıldığında genellikle rahatsızlık duyulmaz.

İşlemden sonra

Bazı insanlar bir akupunktur tedavisinden sonra kendilerini rahat hissederken diğerleri kendilerini enerjik hissederler. Ancak herkes akupunktur tedavisine yanıt vermeyebilir. Belirtileriniz birkaç hafta içinde düzelmeye başlamazsa, akupunktur sizin için doğru olmayabilir.

Sonuçlar

Kilo vermede uygulanan akupunktur da birkaç haftada çok başarılı sonuçlar alındığını tecrübe ediyoruz. Ancak kilo verme oranı kişiden kişiye değişebilir. Sıklıkla karşılaştığımız örnekler de haftada 0.5-1.7 kg arası kilo verildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.
Akupunkturun faydalarını ölçmek bazen zordur, ancak birçok insan bunu çeşitli ağrılı durumları kontrol etmenin bir yolu olarak yararlı bulmaktadır.
Bununla birlikte, birkaç çalışma, bazı elektriksel uyarı veren akupunktur türlerinin gerçek akupunktur kadar işe yaradığını göstermektedir. Akupunkturun işe yaramasını bekleyen insanlarda daha iyi sonuç verdiğine dair kanıtlar da var.
Akupunkturun çok az yan etkisi vardır, bu nedenle daha geleneksel yöntemlerle ağrıyı kontrol etmekte sorun yaşıyorsanız denemeye değer olabilir.

Seçkin spor fizyoterapisi ve spor yaralanma değerlendirmesi ve yönetimi sağlıyoruz. Fizyoterapistlerimiz aşağıdakiler dahil çeşitli spor dallarında deneyime sahiptir; futbol, netball, kriket, futbol, hokey, basketbol, beyzbol ve ragbi.
Yardımcı olabileceğimiz yaygın spor yaralanmaları:
• Ayak bileği burkulmaları
• Diz yaralanmaları
• Omuz yaralanmaları
• Hamstring suşları
• Kas gerilmeleri
• Sırt ve boyun yaralanmaları
• Ligament yaralanmaları
• Çıkıklar
• Shin atelleri
• Dirsek ve el yaralanmaları
Eğitimli bir spor fizyoterapisti ile yapılan bir değerlendirme, bir spor yaralanmasının ardından mümkün olan en erken zamanda yaşamsal önem taşır. Spor sahasına mümkün olan en kısa sürede geri dönebilmeniz için durumunuzun uygun şekilde değerlendirilmesi ve yönetilmesi gerekir!

Osteopati bu eğitimi almış fizyoterapistler ve doktorlar tarafından uygulanır. Osteopati 140 yıl önce Amerikalı Doktor Andrew Taylor Still Tarafından geliştirilmiştir. Dr. Sitil’in teorisine göre vücudun sağlıklı kalabilmesi için her bir organ diğer tüm organlarla uyumlu bir şekilde çalışmalıdır.
İnsan vücudunun işlevleri hareket yoluyla birbiriyle uyumlu hale gelir. Hareket eklemleri, kasları, tendonları ve sinir sistemini, organları, kan damarlarını ve bağ dokusunu harekete geçirir.
Osteopatik tıp, çeşitli vücut yapılarının hareketliliğini sürdürmeye ve yeniden tesis etmeye odaklanan işlevsel bir tedavi yöntemidir. İnsan vücudunun işlevleri, tüm bölümlerin iyi çalışmasına bağlıdır ve bir arıza, vücudunuzun oldukça farklı bölgelerinde geniş kapsamlı sonuçlara yol açabilir.
Bir osteopatın görevi normal olanı anormal olanı ayırt etmektir. Osteopat, sağlıklı bir vücudun nasıl çalıştığı konusunda oldukça eğitimlidir. Profesyonel teknikler sayesinde en iyi sonucu alabilir bu nedenle vücuttaki çeşitli sistemlerin dengesine ve sağlığına kavuşması için yer açılır.
Bu nedenle kapsamlı bir görüşme ve muayene, osteopati de tedavinin temelidir.
Geleneksel tıbbi değerlendirme ve tanıda kullanılan teşhis prosedürlerinin çoğunu kullanır. Bununla birlikte, temel farkı, hastanın mekanik, fonksiyonel ve postüral bir bakış açısıyla değerlendirilmesinde ve hastanın bireysel ihtiyaçlarına uyacak şekilde uygulanan manuel tedavi yöntemlerinde yatmaktadır.
Osteopatlar, hem ağrının altında yatan nedenleri araştırmak hem de çeşitli manipülatif teknikler kullanarak tedavi uygulamak için ellerini kullanırlar. Bunlar, bir eklemdeki hareket aralığını iyileştirmek için kas ve bağ dokusu germe, ritmik eklem hareketleri veya yüksek hızlı itme tekniklerini içerebilir.
Osteopatinin Uygulandığı Rahatsızlıklar
Mekanik Boyun Ağrısı, Siyatik Sinir Sıkışması, Kas Spazmları, Genel Akut Ve Kronik Sırt Ağrısı, Trigeminal Nevralji, Fibromiyalji, Artritik Ağrı Ve Osteoartrit, Genel Eklem Ağrılar Ve Sertliği, Sindirim Sorunları, Lumbago, Stres ve Gerilim, Donuk Omuz, Sporları Yaralanmaları, Romatizmal Ağrı, Tenisçi-Golfçü Dirseği, Omuz, Dirsek Ağrısı, Boyun ve Sırt Sorunlarından Kaynaklanan Baş Ağrıları.

Kayropraktik tedavi, sinir sistemini düzenlemek amacıyla omurga, kemik ve kaslara müdahale etme yöntemidir. Özellikle kas-iskelet sistemiyle alakalı problemlerde, mevcut tıbbi tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarda kayropraktik tedavi tercih edilen bir tedavi yöntemidir.
Kayropraktik tedavi; kas-iskelet problemleri başta olmak üzere, vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan ağrı şikayetinin giderilmesi yönünde çeşitli tedavi uygulamalarının yapılmasıdır. Kayropraktik yaklaşımda sıklıkla manuel terapi adı verilen el ile yapılan fiziksel tedavi uygulamalarından yararlanılır. Kayropraktik tedavide amaçlanan, vücuttaki dokuların uygun pozisyonlara getirilmesi sağlanarak, vücudun, herhangi bir ilaç veya cerrahi tedavi olmadan, kendi kendisini iyileştirmesine imkân vermektedir. Bu doğrultuda özellikle sırt ve bel ağrıları, eklem iltihaplanmalarına bağlı rahatsızlıklar, boyun ve omuz bölgesindeki hassasiyetler gibi şikayetlerin giderilmesi hedeflenir.
Kayropraktik Tedavi Nerelerde Kullanılır?
Kayropraktik tedavinin esas uygulama alanı vücutta ortaya çıkan ağrı şikâyeti ve kas-iskelet sorunlarının giderilmesidir. Bunların yanında çeşitli sağlık durumları ve hastalıkları ile ilgili de kayropraktik yaklaşımlar bulunmaktadır. Aşağıdaki durumlara yönelik kayropraktik tedavi yaklaşımlarından faydalanılabilir:
• Boyun ve ense ağrıları
• Bel ağrısı
• Pelvis bölgesinde ortaya çıkan ağrılar
• Kol ve omuz ağrıları
• Uyluk ve kalça ağrıları
• Eklem rahatsızlıklarına bağlı eklem ağrıları
• Kabızlık, kolik ağrı veya reflü gibi sindirim sistemi problemleri
• Gebelikte doğum öncesi pelvis kaslarının hazırlanması
Yapılan bilimsel çalışmalar özellikle kayropraktik tedavinin kronik seyreden bel ağrısı şikayetinde oldukça etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bunun yanında, diğer uygulama alanlarıyla alakalı yapılan araştırmalarda kayropraktik tedavinin etkinliği gösterilmişse de gelecekte daha fazla bilimsel araştırmanın yapılması gerekmektedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesaj Gönder
WhatsApp Destek Hattı
Primer Terapi WhatsApp Hattı
Merhaba🙌😊 Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Call Now ButtonHızlı Arama